Skip to main content

Ask ve cocuk..
Kitabin yazligi kisligi olmaz ama tatile giderken okunmasi kolay, kafa yormayan, bir cirpida bitecek bir kitap goturmek istemistim. Aklima ilk gelen de Yalniz kadinlar sokagi (Tara Road) ve Italyanca ask baskadir (Evening class) romanlarinin yazari Maeve Binchy oldu. Maeve Binchy romanlari okuyucuya fazla bir sey kazandirmasa da okurken keyif veren sicak romanlardan. Yazarin Turkceye cevrilen son kitabi olan ''Ask ve Cocuk'' (Minding Frankie) romanini sectim ve bu tuhaf bir tesadufe neden oldu.

Arka kapaginda soyle yaziyordu:

“Maeve Binchy’nin en iyi romanlarından biri. Birbirinden farklı bir grup insanı ahenkle ele alıyor; İrlanda’daki yaşama özgü olaylar dizisi inandırıcı; romanın sonu da çok tatlı. İnsan, Frankie karakterini Binchy’nin bundan sonraki romanlarında da görmek istiyor.”
Susan Rogers, Newark Star-Ledger
“Maeve Binchy hayranları ayakkabılarını bir tarafa fırlatacak, kendilerine güzel bir çay demleyecek ve koltukta kıvrılıp Binchy’nin sıcak dünyasına bir kez daha adım atacaklar.”
Melinda Bargreen, The Seattle Times
“Bir Maeve Binchy romanı okumak eski bir dostla sıcacık bir buluşmaya benzer. Binchy’nin klasik tarzıyla, küçük bir Dublin mahallesinde yaşayan; aile, inanç ve topluluk bağlarıyla birleşen renkli ve eksantrik karakterler birbirlerinin yaşamına girip çıkıyorlar. Okurların bir kutu mendili hazır bulundurmaları gerekecek…”
Margaret Flanagan, Booklist
Arka kapagi okuduktan sonra acaba Frankie uzerine kurulu henuz Turkce'ye cevrilmemis bir kitabi var mi diye internette arastirdigim da Binchy'nin bir kac gun once 30 Temmuz'da öldüğünü ogrendim, okuyacagim kitap Binchy'nin son romaniydi. 

Comments